
Научно-изследователски дейности
Търсене на гнезда и определяне на заетите територии на малък креслив орел
Местата, където са регистрирани грабливи птици или черни щъркели с гнездово поведение (брачни игри, защита на гнездова територия, носене на храна, често посещение на скрити места), но не са открити самите гнезда се посещават през периода ноември–март след опадване на листата за откриване и регистриране на самото гнездо. За целта се правят маршрути като се оглеждат внимателно короните на дърветата за регистриране на гнездото. Маршрутите са на отстояние 30 м един от друг, с цел избягване на евентуалното пропускане на гнездото.


Картиране и анализ на хранителните местообитания и диетата на малкия креслив орел
Познаването на регионалните предпочитания за изхранване на вида, както и наличието на хранителни ресурси, е инструмент за планиране на специфични природозащитни дейности в определени територии. С настоящия проект ние се стремим да разширим знанията, придобити в рамките на проект „Горите на орела“ (LIFE12 NAT/BG/001218), чрез изследване на предпочитанията на малкия креслив орел за храна в Централна и Североизточна България. Местообитанията на вида в тези райони са доста различни от тези във вече проучената Югоизточна част на страната, като се характеризират със значително по-слабо изразена мозаечна картина. Това също предполага различия в хранителния спектър на орела и може би наличието на различни фактори, ограничаващи достъпността и изобилието от плячка.
Ще се наблюдава и поведението на хранещите се орли през размножителния им период между април и август. Всички ловни атаки на орлите в териториите ще бъдат записани, за да се установи успехът на лова в различни биотопи.
Допълнително ще се направи картиране на хранителните местообитания на малките кресливи орли в района на тези 30 гнезда. Ще бъдат сравнени местообитанията около гнездата на неуспешни и успешни двойки. Ще се събере информация и за основните категории плячки, като таралежи, полевки и влечуги. За проучването на таралежите ще използваме специално обучено куче. Използването на специално обучено куче е единственият надежден метод, осигуряващ добри резултати по отношение на оценката на изобилието и плътността на таралежа, тъй като това е особено потаен (най-вече нощно активен) вид, който трудно може да бъде открит. Трансекти или капани ще бъдат използвани за изследване на изобилието на влечуги и дребни бозайници.

Идентифициране на най-добрите практики за създаване и поддържане на екотона между гори и открити пространства
Чрез този подготвителен компонент се цели идентифициране (и в последствие прилагане) на най-добрите практики за подобряване и поддържане на открити пространства и структура на екотона, по начин, благоприятстващ хранителните местообитания и ресурси на малкия креслив орел. Добрите практики и модели за подобряване и поддържане на хранителните местообитания и хранителната база за вида, могат да включват:
възстановяване
превръщане
изграждане
създаване и възстановяване
възстановяване и поддържане




Маркиране на малки кресливи орли със сателитни предаватели
Така ще стане ясно какви местообитания те използват и предпочитат, както и каква е тяхната преживяемост. Събраната информация ще спомогне за изработването на демографски модел на вида, както и ще начертае основни насоки за по-ефективното му опазване не само на регионален план, но и в световен мащаб. Предвижда се птиците, на които ще бъдат поставени сателитни предаватели да са от гнезда, намиращи се в различни географски райони – югоизточна, централна и североизточна България, за да се избегне регионалната повторяемост.