
Проект
“Земите и горите на орела”
Основната му цел е дългосрочно опазване популацията на малкия креслив орел чрез защита и устойчиво управление на гнездовите и хранителни местообитания на вида, както и създаване на нови такива. Проектът ще се осъществи на територията на двадесет специално защитени зони от мрежата Натура 2000 в Източна България.
Към усилията на двамата партньори се присъединяват и Югоизточно държавно предприятие – гр. Сливен и Североизточно държавно предприятие – гр. Шумен.
Финансирането е по програмата LIFE на Европейския съюз, а продължителността на проекта 5 години, считано от 02.08.2020 г.
Специфични цели
подобряване на знанията
поддържане и увеличаване на площта
възстановяване и създаване
подобряване на опазването
идентифициране и борба
подобряване на общественото разбиране
Основни постижения на проект „Горите на орела“
Насърчаването на алтернативно ползване на горите като местообитания за малкия креслив орел, производство на недървесни горски продукти, е един начин за разнообразяване на доходите на горските стопанства и съответно промяна в начина на стопанисването на горите. Пилотно ДГС Кости беше подкрепено, за да разшири дейността си по производство на мед и пчелни продукти, използвайки уникалните характеристики на странджанските гори. То стана един от добрите примери за стопанства в страната, които разширяват дейността си, за да повишават доходите си, които към момента идват основно от дървесина и ловни дейности.

Повишен бе капацитетът на институциите, отговорни за опазване и стопанисване на горите, чрез организираните от проекта над 30 обучения с повече от 500 участника по актуални теми, вкл. използване на електронни приложения за мониторинг на вида, новаторски практики за стопанисване на горите, предотвратяване на заплахи и престъпления срещу вида и др. Важен компонент от проекта бе работата с младите хора – бъдещите експерти в областта на горското стопанство. За тях бе разработен лекционен курс в рамките на учебната програма на ЛТУ за иновативни горскостопански практики, опазващи биоразнообразието.
Предотвратяване на незаконното преследване на малкия креслив орел и борбата с престъпления срещу дивата природа бе друга ключова дейност. В петте издания на кампанията „Аз пазя горите и орлите на България“ бяха наградени 56 души. Целта й бе да отличи добрите практики в борбата с престъпленията срещу дивата природа и да постави фокуса на общественото внимание върху проблема. Наградите са стимул за участниците заради тяхната добра работа и за това, че усилията им имат смисъл.