
Малък креслив орел
Описание
Има възрастов диморфизъм. Възрастните са с кафяво оперение. Могат трудно да се отличат от възрастните на големия креслив орел по малко по-дребното тяло и по това, че при полет маховите пера отдолу са черни, а подкрилията – кафиви (при големия креслив орел е обратното). Младите са шоколадовокафяви, с добре оформено жълто петно на тила, надкрилията са с два реда бели петна, характерен отличителен белег от младите на големия креслив орел. Тялото отдолу е изпъстрено със светли щрихи.
Издаващи звуци: През размножителния период често издава пискливо „ви-й-ик, ви-и-ик“, а през другите сезони – повтарящ се крясък „кийе-кийе“, наподобяващ джавкане на малко куче.
Разпространение
У нас се среща в по-висока численост в Дервентските възвишения, Сакар, Западните предпланини на Странджа, долното и средно течение на р. Тунджа, Източна Стара планина и Източните Родопи. Разпръснати находища има и в Добруджа, Дунавската равнина, Тракийската низина, Западните Родопи, Средна гора, Витоша, Плана и др. В Сакар планина и съседните Дервентски възвишения видът слабо се увеличава, докато в същинската част на Странджа, намалява поради деградация на хранителните му местообитания, изразяваща се основно в обрастване на откритите територии, поради настъпилите социално –икономически промени в този район. Гнездовата популация на малкия креслив орел в България се оценя на повече от 600 двойки.


Биология и екология на вида
Храни се предимно с дребни бозайници, основно полевки и друга подобна по размери плячка, състояща се от различни видове гризачи, земноводни, влечуги, дребни птици и насекоми. В Сакар двойките използват за изхранване и таралежи, което е хранителна адаптация на вида.
Моногамна птица. Гнездото си строи на високи дървета. Снася 1 – 3 (най-често 2) яйца, с размери 63х53 мм, които мътят и двамата родители в продължение на около 33 – 43 дни. Малките напускат гнездото на 49 – 56 дневна възраст. Годишно отглежда едно малко, изключително рядко две.


Заплахи
Промяна на местообитанията от интензивното горско стопанство
Безпокойство
Интензивното селско стопанство
Пожари

