
Защитена зона "Котленска планина"
Описание
Районът е сравнително слабо населен, главно по периферията, в долините на реките. По-голямата част от територията на планината е покрита с първични широколистни гори, главно от мизийски бук, на места примесен с обикновен габър. По-ограничено разпространение имат горите от горун на места примесен с обикновен габър и келяв габър, смесените дъбови гори от цер и благун. В западната част на планината е установено малко находище на естествени смесени гори от бяла ела и обикновен бук. Вторичните гори и храсталаци от келяв габър имат силно ограничено разпространение в района.
Останалата част от защитената зона е заета от открити пространства, използвани за пасища и селскостопански земи. Една значителна част от откритите пространства, в това число и земеделските площи, са възникнали вторично, на място на стари гори.
Влажните зони и поречията на реките заемат една сравнително малка част от територията на зоната. Единствената влажна зона в планината е язовир „Тича“, който няма обраствания с блатна растителност. По високите части на планината се срещат варовикови скали и карстови образувания, разпръснати из целия район. (Недялков, 1984; Бондев, 1991;, Георгиев, 1993).
За повече информация може да посетите официалната страница с досието на защитена зона „Котленска планина“.
Птиците в защитената зона

През защитената зона преминава най-западната част на черноморския прелетен път Via Pontica. Тук се образува типично място с тесен фронт на миграция, където ежегодно по време на есенен прелет преминават над 300 грабливи птици. Най-многобройни от тях са осоядът, обикновеният мишелов, вечерната ветрушка и блатарите. По време на миграция е установен и сивият жерав. През есенно-зимния период язовир „Тича“ поддържа значителни числености на водолюбиви птици, включително червеногушия гмуркач, големия корморан, зеленоглава патица и други.
В защитената зона има 24 защитени територии – резерват, защитени местности и природни забележителности, които обхващат едва 1,3% от територията на зоната. Повечето защитени територии са обявени за опазване на характерен ландшафт. Резерват „Орлицата“ е обявен за опазване на първични букови гори, редки грабливи птици и уникален карстов ландшафт.
