Трансформация на горски култури
Основните управляеми заплахи за малкия креслив орел включват унищожаване и деградация на местообитанията му. Дейностите, планирани за изпълнение в рамките на проект „Земите и горите на орела“, предвиждат осигуряване на устойчиво управление на горите в низините, които ще дадат защита на всички гнездови местообитания на малкия креслив орел и създаване на условия за неговото размножаване.
През гнездовия период малкият креслив орел предпочита горски масиви от бук, дъб или смесени широколистни насаждения, стари полезащитни пояси и други горски площи в близост до просторни тревни съобщества и край селскостопански земи, които птиците използват за ловуване. Едно от средствата, с които ще се постигне дългосрочното опазване на гнездящата популация на малкия креслив орел в България е прилагане на метод за трансформация на изкуствените насаждения в местни широколистни гори, които са по-подходящи местообитания за вида.
Засадените неместни иглолистни гори са често срещани у нас от средата на 20-и век. Създаването им е било основно заради добиване на дървен материал. Тези горски масиви често се състоят от еднакви по възраст и от един дървесен вид гори, които са изсичани и презасаждани в края на всяка ротация.
Тази структурна хетерогенност на горската среда ще се отрази положително върху разнообразието и състава на птиците. Трансформацията от иглолистни култури в широколистни гори ще се приложи на поне 40 дка на територията на ДГС Малко Търново и ДЛС Балчик.