Създаване на полезащитни горски пояси
Добруджа е районът с най-силно изразен континентален климат в България. Равните платовидни форми и откритият характер на релефа от североизток са предпоставка за чести прашни бури през пролетта и обилни снегонавявания през зимата в недалечното минало. Това е водело до ветрова ерозия, неблагоприятен микроклимат и унищожаване на посевите. За да се предотвратят тези явления и последиците от тях, започва залесяването на полезащитни горски пояси.
През 50-те години на 20-и век в Добруджа е проектирано създаването на 132 000 дка полезащитни пояси. До пролетта на 1957 г. площта им е около 90 хил. дка. Към днешна дата на територията на СИДП – област Добрич функционира система от 65 215дка – полезащитни горски пояси с дължина над 4000 км. Площта на съществуващите пояси днес е едва наполовина на проектираната и 2/3 от тази на създадените през 60-те години пояси. За съжаление системата е нарушена, което е неблагоприятно не само за посевите, но и за всички животни и птици, за които поясите са дом.
През 50-те години на 20-ти век в Добруджа е проектирано създаването на 132 000 дка полезащитни пояси. До пролетта на 1957 г. площта им е около 90 хил. дка. Към днешна дата на територията на СИДП – област Добрич функционира система от 65 215 дка – полезащитни горски пояси с дължина над 4000 км. Площта на съществуващите пояси днес е едва наполовина на проектираната и 2/3 от тази на създадените през 60-те години пояси. За съжаление, системата е нарушена, което е неблагоприятно не само за посевите, но и за всички животни и птици, за които поясите са дом.
Целта на проект „Земите и горите на орела“ е да бъдат създадени нови пояси, които да спомогнат системата да бъде създадена отново в първоначалния си вид, а също така да бъдат възстановени поясите в лошо състояние. По този начин ще бъдат съхранени и увеличени площите, които обитава малкият креслив орел, което е и целта на настоящия проект.