Областни планове за развитие на горските територии
Областните планове имат за цел:
- Изработване на единна горскостопанска карта и хармонизирането ѝ с останалите специализирани карти в областта.
- Функционално зониране на горските територии и определяне на възмездно ползване на екосистемни услуги.
- Определяне на зони за защита от урбанизация и отразяването им в подробните устройствени планове.
- Определяне на целите за управление на горското и ловното стопанство и изработване на екологичната и социално-икономическата оценка за горските територии.
Изработването на областните планове за развитие на горските територии се възлага от съответните регионални дирекции по горите и се финансира от държавния бюджет.
Изработването ще протече на два основни етапа – първи етап на възлагане и втори етап на изработване, приемане и утвърждаване, както следва:
области Сливен и Ямбол
области Търговище и Шумен
възлагане 2021 г., изработване, приемане и утвърждаване 2022/2023 г.
В областния план се прави описание на природните условия и горските територии, посочват се характеристиките на собствеността, съществуващата структура на управление на горите, историята на горското стопанство в региона, процентното покритие с гора на областта и общините (лесистост), прави се анализ и оценка на потенциала на горските ресурси, ролята и значението на горското и ловното стопанство за развитието на икономиката в административната област. В плана се отразяват и всички категории горски територии; територии, предоставящи обществени екосистемни ползи и услуги /ОЕсУ/ и зоните за защита от урбанизация. ОЕсУ предоставят възможност за остойностяване и овъзмездяване на собствениците на земи и гори за направените от тях разходи за поддържане и осигуряване на разнообразни ЕсУ. Територии с ОЕсУ, очертавани в ОПРГТ са горски територии със специализирани горскостопански дейности в тях, за които се дължи плащане за ОЕП.
В резултат от изготвянето на ОПРГТ ще бъде преустановена практиката на съсредоточеност върху горския ресурс в горското планиране, което не покрива многофункционалното управление на горите и не съдържа оценка за многостранната им икономическа ефективност. Ще се приложат схеми за възмездно ползване на ОЕсУ, предоставяни от горските територии в т.ч. и тези, които са част от екологичната мрежа Натура 2000.