Добри практики за управление на открити пространства в горите и на земеделските земи
В хранителната диета на малкия креслив орел доминират:
%
полевки
%
птици
%
таралежи
%
змии
%
гризачи и др.
Обилието на тези видове от хранителната диета около местата за гнездене на малкия креслив орел определя гнездовия успех и опазването му. Оптимизирането, поддържането и ефективното управление на местообитанията на видовете, с които малкият креслив се храни, които са и негови хранителни местообитания е от ключово значение.
Хранителните местообитания на малкия креслив орел се отличават с висока разнородност. Те включват мозайки от открити пространства (пасища, ливади, горски поляни и др.), обработваеми земи, ивици от дървета, храстови формации и др. Ландшафтни елементи, като комбинации от единични и групи от мозаечно или линейно разположени храстови или дървесно – храстови формации, преходна дървесно-храстова растителност, синори, скали, каменни огради и др., са от ключово значение за оцеляването и обилието на видовете, които служат за храна на малкия креслив орел.
Чрез тази дейност в проекта целим:
минимизиране и превенция
на заплахите за хранителните местообитания на малкия креслив орел и плячката му;
възстановяване и поддържане
Тези модели и практики включват:
възстановяване
превръщане
възстановяване
насърчаване
на ротация на пашата и нейното ефективно управление при ползване на електропастири за избягване на преизпасване и нарушаване на почвената структура;
подобряване
Дейността включва прилагане на два основни подхода:
- Активно въвличане, персонална комуникации, мотивация и консултации на представители на заинтересованите страни (земеделски производители и лесовъди, управляващи земеделски земи и гори в близост до активни гнезда), с цел планиране и прилагане на необходимите природозащитни мерки. Чрез прилагане на подхода целим управлението на около 450 ha земи, представляващи приоритетни хранителни местообитания на малък креслив орел.
- Директно прилагане и пилотно тестване на приоритетните мерки. В рамките на подхода се реализират конкретни природозащитни действия, които са в съответствие с оценката на риска от негативни въздействие върху установените двойки и гнездовите им територии. Крайната цел е превенция и минимизиране на установените заплахи и въздействия за локализираните двойки малки кресливи орли. В допълнение, тестваме практики за подобряване на хранителната база и обилието на основни жертви на вида в конкретни места за хранене. Чрез прилагане на подхода целим управление на 50 ха открити пространства, разположени в ключови хранителни местообитания.