Лесовъди от регионални дирекции по горите и държавни предприятия участваха в обучение по прилагане и контрол на методиката за оценка на възобновяването и развитието на подраста. Събитието се проведе на територията на Учебно опитно горско стопанство „Петрохан“ по проект „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България” LIFE18 NAT/BG/001051 по програма LIFE на Европейския съюз (ЕС).
По време на двудневното обучение експертите имаха възможност да се запознаят с основни предпоставки за въвеждане в практиката на оценката на естественото възобновяване, както и с детайли по прилагането на обсъжданата разработка.
През втория ден, методите на оценка бяха обсъдени на терен, където лесовъдите дискутираха възможностите за прилагането им съобразно мястото и условията на възобновяване на подраста, специфични за териториите.
Методиката е изготвена от авторски колектив от Лесотехнически университет, Институт за гората и експерти от РДГ, като с нейното прилагане се цели обективен анализ на степента на естествено възстановяване на насаждения, в които са изведени санитарни и принудителни сечи. Екпертите са убедени в ползата от прилагането на методиката, защото тя ще подпомогне бъдещото планиране на необходимите лесовъдски мероприятия и ще осигури устойчивост в горските екосистеми.